ZLATÉ HORY

Zlaté Hory a Zlatohorsko

Zlaté Hory (německy Zuckmantel, polsky Złote Góry, latinsky Cucmantel) jsou slezské město ležící na severovýchodě okresu Jeseník v Olomouckém kraji při hranicích s Polskem. Z města vede  železniční trať, která se v Mikulovicích napojuje na trať do Jeseníku a na Ostravu nebo do Polských Glucholaz.

Před 2. světovou válkou náleželo k Sudetům. Po válce a repatriaci sudetských Němců zpět do Německa byly Zaté Hory osídleny převážně českým obyvatelstvem, které zde žije dodnes a tvoří zde demografickou majoritu. Přesto je tu stále, především v architektuře cítit ještě jakési sudetské příhraniční aroma s příměsí řeckého a polského naturelu. Taktéž je zde početná řecká menšina, která zde našla svůj domov v době řecké občanské války. Tyto národnostní menšiny jsou zde taktéž přítomny a patří k rozmanitému populačnímu koloritu této nadmíru zajímavé podhosrké lokality Hrubého Jeseníku.

Městu Zlaté Hory dodal určitou mediální popularitu stejnojmenný komiks – Zlaté Hory, realizovaný J. Rudišem a jesnickým rodákem J. Švejdíkem v  roce 2005 jako součást jejich trilogie Alois Nebel, která byla následně i zfilmována. V zdejší léčebně Edel strávil svůj pobyt (dokonce dvakrát) i pražsko-německý spisovatel Franz Kafka a prožil zde prý svou první lásku.

Zlaté Hory tak tvoří přirozené centrum mikroregionu Zlatohorsko. Město Zlaté Hory sousedí na severu s Polskem (Głuchołazy, Nysa, Otmuchovská jezera), na západě s obcí Mikulovice a městem Jeseník, na jihu s obcí Heřmanovice a na východě s obcí Petrovice. Od okresního města Jeseník je vzdáleno 25,5 km a od krajského města Olomouc 100 km.

K hlavním památkám Zlatých Hor patří Městské muzeum a Radnice. V okolí Zlatých Hor se taktéž nacházejí zříceniny středověkých hradů, které od 2. poloviny 13. století chránily hranici opavského vévodství. Jsou to: Edelštejn, Leuchtenštejn a Koberštejn.

Ve Zlatých Horách je významná dětská léčebna Edel respiračních onemocnění s krásným areálem a přilehlým parkem s dětským hřištěm a „tělocvičnou pod širým nebem“, kde se každoročně konají umělecká sympózia jako je řezbářský mítink Zlatá Hoblina. Dle posledních měření je zde také nejčistší vzduch v celé České republice

Zlaté-Hory_Sanatorium-Edel_02

Město je rovněž známé těžbou zlata, podle kterého dostalo jméno. S tím souvisí skanzen Zlatorudné mlýny, pořádání mistrovství světa v rýžování zlata a každoroční pořádání mistrovství o pohár starosty města. Zlaté Hory jsou také významné poutní místo s kostelem Panny Marie Pomocné a křížovou cestou, která je hojně navštěvovaná poutníky z ČR, Polska i Německa a je tak významným sakrálním místem v EU.

Na vrcholu Biskupské Kupy (890 m n. m.) na hranicích s Polskem se nalézá stejnojmenná rozhledna s výhledem na Zlatohorskou vrchovinu a masiv Jeseníků. Směrem k vrcholu Příčné Hory (975 m n. m.) pak najdete sjezdovku s 1350 m dlouhou čtyřsedačkovou lanovkou – v zimě významné zimní centrum Ski Areál Příčná v rekreačně-sportovním areálu Bohemaland.

Součástí města Zlaté Hory jsou i osady Dolní Údolí a Horní Údolí a nejvýše posazená osada v Jeseníkách Rejvíz se svou specifickou architekturou, Mechovým jezírkem a objevenou Lurdskou jeskyní je asi nejznámějším turisticky navštěvovaným místem celého regionu Zlaté Hory.

Více info na: http://zlatehory.cz/

FOTOGALERIE ZLATÝCH HOR